top of page

IИстория  на керамичните плочки

Керамиката за настилки и облицовки е позната и произвеждана още от дълбока древност.  По подобие на  ръчно формованите древни тухли,  са формовани и изпичани в пещи с дървено гориво и по-тънки форми, а именно - древният прародител на  плочките.

През вековете техниката се е модернизирала, а като начало на съвременните индустриални производства може да се приеме периодът 1920 -1940 г., когато в Англия и Италия се създават първите специални фабрични производства на настилъчна и облицовъчна керамика, глазирана и неглазирана, с качества, подобни на днешните. Разбира се, от тогава технологиите са подобрени многократно, а  целта винаги е била да се произвеждат по–здрави  и по-издръжливи продукти, с  по-скоростни производствени процеси и на по-ниска себестойност.

Като основа на съвременното индустриално производство на плочки може да се приемат  вече модерните фабрики в областта около Модена, Италия и около Имола и Фаенца, областта Романя, Италия.

Всъщност, именно от думата Фаенца произлиза и наименованието фаянс, което всички ние използваме днес!

Първоначално методите на производство на керамични плочи са били доста  дълги като цикли – изпичане в бавни тунелни пещи на отпресованата заготовка /бисквитата/, после глазиране и отново дълги изпичания – всичко това е траело дни на незавършен цикъл и  разбира се,  високи разходи за труд и  енергия за квадратен метър или бройка продукция.

С навлизането на съвременната механика, роботика и автоматика, и специално  в  индустриалната област край Модена - Италия,  през 60-те години на 20-ти век започват да изникват като гъби предприятия, които формират световен център за индустриално керамично  производство.

Към 1985 г. там те наброяват над 250 предприятия, които задоволяват  огромните вътрешни и външни нужди от облицовъчна керамика.

В днешно време подобни центрове/клъстери/  има и край град Кастелион, Испания, край Измир – Турция  и  Фошан - Китай.

Видове  керамични плоч
 

Видовете плочки  могат да бъдат разделени най-общо като начин на производство и начин на приложение. След  традиционните производства на т.нар. бикотурни (т.е., двойно изпечени) плочи,  идват и скоростните технологии на производство, при които всичко се полага веднага и изпичането е  само едно и то много бързо (макс. до 60 мин.) в модерни ролкови пещи.  По този начин  се произвеждат в момента почти всички стенни и подови плочи, включително и  т.нар. гранитогрес .

Теракота / клинкери
Теракотите са почти първите  керамични продукти, които,  разбира се, са еволюирали и в наши дни техническите им характеристики са съвсем задоволителни, а приложението им многообразно. Всъщност “теракота” означава “изпечена земя”. Значението на думата е буквално – ясно е от какво се правят плочите, а формоването става ръчно в калъпи (и до ден днешен този метод се използва  за висока артистична употреба), или   в механични матрици с преси и други способи като екструдиране – чрез изтегляне на пластичната суровина.

Поради нестабилността на земноглинестата суровина,   теракотите се изпичат два пъти при бавни цикли в тунели или камерни пещи. Могат да бъдат  по-дебели и здрави – до 3-4 см,  глазирани и неглазирани. Използват се при обзавеждане на рустикални интериори, външни площи, направа на  стълбища и др. Характерният червен цвят придава оптическа топлина и естествен античен  облик на помещенията.
В последните 25-30 г. изкуството на теракотата се доразви индустриално  и чрез по–нови технологии се произвеждат т.нар. клинкери, които са с относително подобни външни характеристики (форма, цвят, дебелина, тегло), но са с голяма здравина, ниска водопоглъщаемост, студоустойчиви са и могат да се използват масово  за облицовки  на басейни, площи с  висока  влажност и тежък трафик, индустриални помещения, а също и  като фасадни  панели  чрез закрепването им по сухи или влажни методи.

Стенни плочки – фаянс 
Може би това е най-разпространената и позната керамична облицовка, използвана за стени на бани, кухни, лаборатории, места с водни и мръсни процеси (метро, гари, автосервизи, обществени места и др.). Суровините за производството са в общи линии бели глини, които при изпичане на температура около 1100 С стават доста порьозни и характерното е, че продуктът е лек и подходящ за облицовки на стени.

Фаянсът като цяло не е подходящ за външни облицовки, защото поглъща 18 % вода, която замръзва и разрушава плочката! Глазурите са цветни, гланцови, матови и сатинирани в зависимост от дизайна на колекцията.

В миналото бяха на мода средни и малки формати - 20х20 см и 20х25см, докато сега напредналият инженеринг и технологии, а и модата, налагат  формати като 25х33, 25х40 см, дори и по-големи. Разбира се, само стенните плочки не са достатъчни за добрия интериор – между тях колекционно се полагат ленти от цветни фризове, пурички, акценти и аксесоари също от керамика, с различни ефекти – напр. платина, седеф, бамбук или злато.

Фризовете представляват основни елементи в композирането на  облицовките и  трябва да бъдат предмет на  сериозно проектиране и обмисляне. Понякога  много обикновени плочки при грамотна  комбинация с декорация изглеждат в пъти по–ефектни и скъпи, а в друг случай  елитна керамика страда от лошия  вкус при избора на фризове.

Подови плочки – монокотура
При подовите плочи индустрията  извървя сериозно развитие и т.нар. монокотура (еднократно изпечена здрава подова плочка) вече може да се намери  за удивително ниски цени, при това за добро качество, дизайн и цветове. Глините  за производство са  прости, най-вече с локален произход и при сериозното спичане и  добри съвременни глазури дават добри плочки, с многообразно приложение, които отлично се комбинират със стенните фаянсови продукти.

Обикновено фабриките произвеждат паралелно на различните си линии фаянс и монокотура, като моделите са включени в общи  колекции. Подовата монокотура е обикновено с висок клас неизтриваемост и може да се прилага в бани, коридори, кухни и офиси. Поради все още високата си водопоглъщаемост – около 5-6% , тя не е добре да се прилага външно в студени страни, защото температурните амплитуди ще я разрушат за 10-на години.

Форматите са  от 20х20, през най-популярните 33х33 см, а  и по-големи.

Порцеланизирани плочки – гранитогрес
Гранитогресът (това е българското и не най-правилно название за порцеланизираната керамична плочка) е последният и най-модерен керамичен облицовъчен продукт, който вече се прилага  почти навсякъде и измества фаянса и монокотурата в подове, стени и облицовки. Като изходни материали  той също  се произвежда от  глини и  пясъци, като  пресоването му е по-мощно и температурите на изпичане са малко по-високи - до 1200 С.

Гранитогресите са няколко типа в зависимост от технологията:  обикновен глазиран (подобен на монокотурата), но с характеристиките на грес, технически (т.нар. сол и пипер) - цялата плочка е от еднородна маса, без глазура, оцветява се масата и при последните технологии  за греси с двоен слой, като отдолу са от евтина маса, а отгоре има слой с ефекти, скъпи багрила и  релефи.

IОбщата характеристика на  гранитогреса във всичките му разновидности е, че е силноспечена и здрава керамична плоча, с много ниска порьозност и ниска водопоглъщаемост (под 1 %), изключително студоустойчив и висока абразивна устойчивост.

Това го прави  универсално приложим за  всякаква употреба - както за вътрешни, така и за външни помещения. Форматите при различните производители са от 20х20,30х30 см до широкоизползваните 30х45, 30х60 см, а също и суперпродуктите като 60х60, 90х90 или 60х120 см. Повърхностите са матови, полумат, релефни и  полирани.

Употребява се  за  подове на бани и  влажни помещения, тераси, офиси, магазини и ресторанти, както и за облицовки на сгради и окачени  фасади (при по-големите формати).

Тук може да споменем, че в някои лаборатории вече са постигнати гранитогресни плочи с формат 100х300 см и дебелина 5 мм, които издържат тегло на възрастен човек, така че може да си представим революцията, която предстои в строителните техники с използването на този модерен материал.

© 2023 by INTERIORS & INTERIORS, No animals were harmed in the making of this site.

  • w-facebook
  • w-tbird
  • w-googleplus
bottom of page